Jak chronić dzieci przed smogiem?

autor Hanna Ryjek
90 x czytano

Smog staje się już elementem naszej rzeczywistości. Powstaje nie tylko w dużych miastach – staje się problemem, z którym borykają się także mniejsze miejscowości. Źródłem powstawania smogu jest duży stopień zanieczyszczenia powietrza, który wywołany jest używaniem starych systemów grzewczych, w których ma miejsca spalanie węgla. Nie bez znaczenia pozostaje również emisja spalin samochodowych.

Szkodliwy wpływ smogu na dzieci

Dzieci należą do grupy osób najbardziej narażonych na szkodliwe działanie smogu. Dzieje się tak dlatego, iż śluz oraz nabłonek nie są w pełni wykształcone u maluchów. Dzieci posiadają także krótsze i węższe drogi oddechowe w przeciwieństwie do dorosłych. Poprzez oddychanie częściej niż osoby dorosłe dzieci pochłaniają więcej zanieczyszczeń. Warto dodać, iż większość dzieci oddycha ustami, co pozbawia je naturalnego filtra – nos pozwala bowiem na oczyszczenie powietrza przed wprowadzeniem go do płuc.

Także dla noworodków wpływ smogu ma niebagatelne znaczenie. Dzieci rodzą się wyraźnie słabsze, mają niższą wagę urodzeniową. U maluchów, których matki przebywały w okresie ciąży na terenach dotkniętych wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, stwierdzono nawracające zapalenie płuc.

Ochrona dziecka przed smogiem

Każdy rodzic z pewnością stwierdzi, iż zdrowie dziecka jest sprawą priorytetową. Warto zatem dowiedzieć się, jaki kroki podjąć, aby uchronić malucha przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza.

Niezwykle ważnym czynnikiem jest ograniczanie spacerów, jeśli poziom zanieczyszczenia powietrza staje się alarmujący. W takim wypadku lepiej jest pozostać z dzieckiem w domu. Aby poprawić jakość powietrza w naszych czterech ścianach, warto korzystać z oczyszczaczy powietrza, takich jak na przykład Sharp (więcej modeli dostępnych na goodair.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza/). Wychwytują one szkodliwe cząsteczki i poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu.

Monitorowanie jakości powietrza to czynność, która powinna wejść w nawyk każdemu rodzicowi, którzy mieszka w obszarze dotkniętym zanieczyszczeniem. Doskonałą pomocą służą w tym aplikacje mobilne, które na bieżąco monitorują stan zanieczyszczenia w powietrzu. Stan jakości powietrza można również sprawdzać za pomocą stron internetowych Wojewódzkich Inspektoriatów Ochrony Środowiska.

W przypadku większych dzieci dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie maluchów w maski antysmogowe. Można zdecydować się na takie z wymiennym filtrem. Maski sprawdzają się świetnie, gdy trzeba wyjść na zewnątrz. Są komfortowym i bezpiecznym dla zdrowia dziecka rozwiązaniem.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie dziecka. Podawanie wody niegazowanej nie tylko pozwoli na zachowanie prawidłowego poziomu gospodarki wodnej organizmu, ale sprawi też, że część zanieczyszczeń z powietrza przyklei się do ścianek gardła, nie wpadając do płuc.

Kościół Mariacki w smogu

Jeśli tylko możliwości i warunki na to pozwalają, warto wyjechać z dzieckiem z miasta. Nawet kilka dni poza obszarem skażonym zanieczyszczeniami powietrza może wywołać dobry wpływ na zdrowie malucha.

Istnieje szereg sposobów, aby próbować ograniczać i zwalczać szkodliwe skutki smogu. Warto zatem, aby takie nawyki jak podawanie dziecku napojów, zaopatrywanie malucha w maskę przeciwsmogową bądź ograniczanie wychodzenia na zewnątrz w niesprzyjających warunkach stały się naszą codziennością. W ten sposób choć trochę zmniejszymy szkodliwy wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie naszego malucha. A przecież to najważniejsze.

podobne tematycznie

1 komentarz

Julka 25 lutego 2019 - 11:55

Czy zakładanie maski antysmogowej, gdy wychodzi się na dwór, na dłuższa metę obroni nas przed smogiem? No bo przecież w pomieszczeniach oddychamy tym samym powietrzem.

odpowiedz

zostaw komentarz