Skuteczne sposoby na suche oczy – przyczyny i leczenie

autor Ala Bart
86 x czytano

Bolące oczy, szczypanie, zaczerwienienie i pieczenie – to powody, przez które coraz częściej odwiedzane są gabinety okulistyczne. Objawy nasilają się szczególnie w sezonie grzewczym, ale i poza nim oczy wymagają szczególnej opieki. Suche oczy to problem, ponieważ zbagatelizowany może prowadzić do przykrych zdrowotnych konsekwencji, na przykład zapalenia spojówki.

Typowymi objawami suchych oczu jest szczypanie, ból, kucie, ich wyraźne zmęczenie, wrażenie piasku pod powieką, nadwrażliwość na światło, podwójne widzenie, ograniczona ruchomość powiek, nieostre lub rozmyte widzenie. Oczy przy takich dolegliwościach wymagają stałego nawilżania oraz odpowiedniej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że suche oczy mogą być również odpowiedzialne za bóle głowy i karku.

Ból i szczypanie oczu – jakie są przyczyny?

Suche oczy mogą dotknąć każdego, zarówno osoby młodej, jak i starszej. Osoby w zaawansowanym wieku są w tak zwanej grupie ryzyka ze względu na możliwość wystąpienia takich chorób, jak choroba aparatu ochronnego oka, choroby reumatyczne, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne. Powszechne przyczyny suchego oka to zbyt długie przesiadywanie przed monitorem komputera, zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych z małymi ekranami, suche lub zadymione powietrze, silny wiatr lub słońce, przyjmowanie leków.

Przyczyną bolących oczu jest brak łez. Gruczoły łzowe nie produkują wystarczającej ilości łez, które nie tylko oczy nawilżają, ale także pełnią funkcje ochronną i odżywczą. Tylko dobrze nawilżone oczy gwarantują prawidłowe odzwierciedlenie obrazu, ostrość widzenia, a co za tym idzie – cieszenie się codziennymi widokami. Brak leczenia może doprowadzić do zapalenia spojówek i brzegów powiek, a także do owrzodzeń rogówki.

Kobieta patrzy przed siebie

Suche oczy – krople, żele i maści

Pielęgnacja suchych oczu sprowadza się do tego, aby dbać o ciągłe nawilżenie oczu. Jeśli na oku nie ma naturalnego filmu łzowego, należy zastosować tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające, które są dostępne bez recepty. Pamiętać jednak należy, że standardowe krople nie stymulują gruczołów łzowych, one tylko nawilżają oko, nie leczą przyczyny suchego oka. Ich zaletą jest to, że szybko mogą przynieść ukojenie i wrażenie szczypania oczu znika zaraz po aplikacji. Niestety krople trzeba stosować regularnie i zawsze mieć je pod ręką.

Najlepiej wybierać krople do oczu bez konserwantów i takie, które nadają się również do stosowania przy soczewkach kontaktowych. Przykładem takich kropli jest Bepanthen® Eye – krople wzbogacone prowitaminą B5, która dodatkowo stymuluje regenerację uszkodzonej tkanki. Jak przy każdym wyrobie medycznym, tak i tutaj należy zapoznać się z ulotką oraz rekomendacjami, jak należy leczyć suche oczy: http://www.bepanthen.pl/pl/pielegnacja-skory/pielegnacja-suchych-oczu/.

Warto również stosować maści i żele na suche oczy, które ze względu na swoją konsystencję, tworzą grubszy film odżywczy na oku. Powinno się je aplikować głównie na noc, ponieważ mogą wyraźnie zaburzyć widzenie zaraz po aplikacji. Ich stosowanie może przynieść ukojenie odczuwalne szczególnie rano, kiedy po otworzeniu powiek nie występuje już szczypanie oczu czy wrażenie ciała obcego pod powieką.

Jak dbać o oczy w pigułce:

  1. Stosuj regularnie krople nawilżające oraz witaminowe maści i żele na oczy.
  2. Jeśli pracujesz przed komputerem, rób regularne przerwy i staraj się wtedy częściej mrugać, zalecane jest zamknięcie oczu na dłużej.
  3. Wykonuj ćwiczenia na oczy, np. mocno ziewnij trzy razy, najszerzej jak potrafisz, to rozluźnia mięśnie twarzy i również te wokół oczu.
  4. Zadbaj o nawilżenie pomieszczenia, np. urządzeniem lub wieszając na grzejnikach pojemniki z wodą.
  5. Regularnie wietrz pomieszczenie.
  6. Pij dużo wody – minimum to 2 litry.
  7. Noś okulary przeciwsłoneczne i chroń oczy przed wiatrem i słońcem.
  8. Ogranicz noszenie soczewek kontaktowych.
  9. Włącz do diety preparaty z witaminą A, która stabilizuje błonę spojówki i komórki.
  10. Stosuj suplement diety zawierający olej z rokitnika.

Suche oczy – leczenie okulistyczne

Jeżeli bolące oczy, szczypanie i wyraźna suchość w oku stają się nie do zniesienia, można zdecydować się na leczenie zespołu suchego oka. Sposobów jest kilka, ale każde sprowadza się do wykorzystania naturalnych łez. Okulista może wprowadzić kolagenową zatyczkę do kanaliku łzowego i w ten sposób je przyblokować lub przypalić ujście, aby zatrzymać łzy i zapewnić dłuższe nawilżenie oka. Pacjenci chwalą ten sposób za skuteczność i za to, że zaledwie po kilku minutach od zabiegu odczuwalna jest ulga i wyraźne nawilżenie oka.

Przyczyną suchego oka jest brak łez i zmęczenie oczu, dlatego tak ważne jest, aby oczy chronić przed czynnikami, które tę suchość powodują. Aby złagodzić dolegliwości, wystarczy odpowiednio oko pielęgnować i po prostu pamiętać o tym, że wymaga nawilżenia, a przede wszystkim odpoczynku i odpowiednich ćwiczeń.

podobne tematycznie

zostaw komentarz