Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

autor Natalia Kolia
137 x czytano

Wiele kobiet nawet przez kilka tygodni nie wie, że są w ciąży, a u innych objawy zapłodnienia są bardzo szybko odczuwalne. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna, choć u wielu przyszłych mam objawy z czasem stają się podobne. Jak rozpoznać, czy jesteś w ciąży?

Objawy zapłodnienia

O objawach zapłodnienia można mówić tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy do niego doszło. Warto jednak wiedzieć, że choć dla wielu ta sprawa wydaje się banalna, w istocie tak nie jest. Zapłodnienie to proces bardzo złożony. Warto wiedzieć, że komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie tylko kilka godzin. Tak więc, by mogło do niego dojść potrzebny jest plemnik i to w dobrym czasie. Musi one też być na tyle mocny, by dotrzeć do komórki jajowej. Jeśli tak się stanie, powstanie zygota, która zacznie się dzielić. Zapłodnione jajeczko zacznie wędrówkę ku jamie macicy, by móc się w niej zagnieździć. Tak więc samych objawów zapłodnienia nie da się odczuć. Trwa ono bowiem 7 dni. Nie ma jednak możliwości, by zostało to zauważone na tym etapie. A kiedy?

kobieta w ciąży

Wczesne objawy ciąży

Nawet kolejne tygodnie nie ukazują kobiecie, że w jej ciele rozwija się życie. Bywa tak, że wczesne objawy ciąży bywają interpretowane jako przeziębienie czy zatrucie pokarmowe. Zdarza się, że bolą jajniki, jednak to również odbierane jest jako klasyczny ból np. przed miesiączką.

przeczytaj także:  Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Wczesne objawy ciąży mogą zaobserwować u siebie te panie, które starają się o dziecko i bacznie obserwują swój organizm. Okazuje się, że da się w tym zorientować nawet 10 dni po zapłodnieniu. Pojawiają się pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o ciąży. Jakie?

Między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki może pojawić się niewielkie krwawienie, raczej zasługujące na określenie: „plamienie”. Warto zaznaczyć, że w tym czasie nie powinno być bólu, ani skrzepów krwi. Zabrudzeniu bielizny winne jest tzw. plamienie implatacyjne. Nie jest to wprost objaw ciąży, bo nie występuje u każdej kobiety. To fizjologiczny objaw zapłodnienia. Zarodek chcąc umieścić się w macicy może natrafić w jej ścianie na naczynie krwionośne. Stąd bierze się plamienie. Częściej jednak jajeczko zagnieżdża się w macicy w totalnej tajemnicy.

przeczytaj także:  PCOS – objawy. Leczenie zespołu policystycznych jajników

Pierwsze objawy ciąży

Tak naprawdę objawy ciąży pojawić się mogą już zanim zarodek się zagnieździ, a nabierają na sile, w momencie, gdy ma to miejsce. Jednym z bardziej zauważalnych jest huśtawka nastrojów. Emocjonalne wzloty i upadki wywołuje wzrost poziomu hormonów. Jednak oczywiście nie można uznać, że zmiany nastroju są typowo objawem ciąży. Często pojawiają się w tym momencie cyklu w związku z napięciem przedmiesiączkowym.

Drugim objawem ciąży, ale też niejednoznacznym, jest ból piersi. Stają się nabrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Przez skórę można zobaczyć naczynia krwionośne. Taka tkliwość piersi może być wczesnym objawem ciąży, ale nie musi. Wiele pań styka się z tym także w czasie menstruacji.

U wielu kobiet oznaką ciąży może być nadwrażliwość na zapachy. Nie do zniesienia staje się woń paliwa, spalin, ale też dymu papierosowego. Bywa i tak, że wstręt wywołują zapachy do tej pory lubiane, jak perfum czy ulubiona potrawa.

przeczytaj także:  Jak rozpoznać dni płodne?

Wysiłek związany z ciążą i przygotowaniem się do niej sprawia, że kobieta w pierwszym miesiącu ciąży jest bardzo zmęczona. Czuje się słaba, senna. Niemalże zasypia na stojąco. Gwałtowny wzrost progesteronu wywołuje senność. Nie można zapomnieć i o tym, że rozwijający się płód czerpie wiele z kobiety, więc ma prawo być ona wycieńczona.

Oczywiście nie u wszystkich kobiet te sygnały mogą się pojawić czy być zauważone. Właśnie dlatego najczęściej pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki w terminie. Jednak i to niekoniecznie musi świadczyć o tym, że kobieta zostanie mamą. Zdarza się tzw. ciąża biochemiczna. Dochodzi do zapłodnienia, ale zarodek się nie zagnieżdża. Po tym następuje menstruacja. Właśnie dlatego nie ma sensu, nawet jeśli stara się o dziecko, robić testu wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a często nawet i cienka kreska może nie oznaczać ciąży.

podobne tematycznie

zostaw komentarz