Objawy mięśniaków macicy. Przyczyny oraz leczenie mięśniaków macicy

autor Hanna Ryjek
90 x czytano

Mięśniaki macicy często wywołują lęk u młodych kobiet. Najczęściej są to jednak zmiany łagodne, które nie stanowią większego zagrożenia. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak się objawiają, u kogo występują najczęściej i jak można leczyć mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy, czyli co?

Mięśniaki macicy to łagodne guzy. Często są określane mianem włókniaków. Rozwijają się w trzonie macicy i mogą występować pojedynczo lub w grupie. Mięśniaki to często występujące niezłośliwe nowotwory macicy.

Chirurdzy podczas operacji

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca jasne. Są jednak przypuszczenia, co może zwiększać prawdopodobieństwo tworzenia się tego rodzaju włókniaków. Mogą one pojawiać się, kiedy poziom estrogenów w organizmie jest wysoki, a tak dzieje się w okresie menopauzy. Dodatkowo występowanie mięśniaków zwiększa się z wiekiem. Najczęściej mają je kobiety w wieku od 35. do 45. roku życia. Do włókniaków może przyczyniać się nierództwo lub późne posiadanie dzieci, wczesna pierwsza miesiączka, występowanie mięśniaków u bliskich kobiet w rodzinie, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia mięśniaków jest wśród kobiet czarnoskórych, choć nie jest to reguła.

Objawy występowania mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy objawy mogą mieć niespecyficzne. Często mogą być nawet mylone z innymi chorobami lub dolegliwościami. Najczęściej wśród nich wymienia się bolesne i obfite miesiączki. Pojawia się również ból podczas stosunku, ból krzyża i miednicy, częste oddawanie moczu, zaparcia oraz wzdęcia. Niekiedy objawy te mogą być jeszcze silniejsze i powodować anemię i infekcje dróg moczowych. W niektórych przypadkach mięśniaki u kobiet doprowadzają do poronień lub niepłodności.

Diagnostyka mięśniaków macicy

Mając wymienione wyżej objawy należy zgłosić się do ginekologa. Poza podstawowym wywiadem na temat stanu zdrowia, niezbędne będzie badanie ginekologiczne oraz dopochwowe badanie USG, które uwidoczni zmiany w obrębie macicy. Ponadto możliwe jest wykonanie histerioskopii polegające na dokładnym obejrzeniu macicy za pomocą specjalnego przyrządu. W niektórych przypadkach wykonuje się laparoskopię diagnostyczną.

Leczenie mięśniaków macicy

Nie w każdym przypadku mięśniaki macicy należy leczyć. Wszystko zależy od stopnia rozwoju guzów, ich lokalizacji, wieku pacjentki itp. Jeśli mięśniaki nie powodują nasilonych dolegliwości, a kobieta jest w wieku, w którym może nastąpić menopauza, należy poprzestać na obserwacji i regularnych wizytach u ginekologa. Jeśli jednak objawy są silne, wówczas należy wdrożyć leczenie farmakologiczne i przeciwbólowe. Najczęściej stosuje się je przed operacyjnym usunięciem guzów, by możliwie jak najbardziej je zmniejszyć. Leki podaje się także kobietom w wieku okołomenopauzalnym, aby złagodzić skutki mięśniaków, w dodatku po okresie menopauzy schorzenie może się cofnąć.

Mięśniaki jednak mają skłonność do odrastania. Może się okazać, że niezbędne będzie leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu mięśniaków razem z macicą i przydatkami lub z macicą i jajowodami. Operacja ta nazywa się histerektomią. Jest jeszcze możliwość wykonania miomektomii, czyli wyłuszczenia mięśniaków, stosowana jest u kobiet, które chcą zajść w ciążę. Ponadto wśród metod inwazyjnych wymienia się jeszcze embolizację mięśniaków, miolizę oraz kriomiolizę.

podobne tematycznie

zostaw komentarz