Leczenie insuliną a cukrzyca ciążowa

autor H R
104 x czytano

Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana na podstawie pomiarów stężenia glukozy bądź testu obciążenia glukozą. Głównym celem w leczeniu tej choroby jest wyrównanie poziomu cukru. Początkowo stosuje się dietę, a jeśli ona nie pomoże wdrażana jest insulina.

Cukrzyca ciążowa – poziom glukozy

O cukrzycy ciążowej mówi się, gdy poziom glukozy we krwi, czyli glikemia, wynosi więcej niż 126 mg% po dwukrotnym pomiarze wykonanym rano i na czczo (źródło: Apteline). Na chorobę wskazuje też stężenie cukru przekraczające 200 mg% po zmierzeniu go niezależnie od posiłku o dowolnej porze dnia. Ciężarna ma cukrzycę także wtedy, gdy test obciążenia glukozą po 120 minutach wykaże wynik większy lub równy 200 mg%.

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Dieta cukrzycowa w ciąży

Leczenie cukrzycy ciążowej ma na celu wyrównanie glikemii. W jadłospisie chorej powinno się znaleźć 6 posiłków dziennie (trzy posiłki główne i trzy przekąski). Ich wartość energetyczna to około 30-35 kalorii na 1 kg masy ciała. Jadłospis należy skomponować zgodnie z zasadami zdrowego żywienia i uważać, by przyrost wagi w czasie ciąży nie przekroczył 8-10 kg.

Największy udział w diecie mają węglowodany złożone (aż 40-50% dziennego zapotrzebowania), które zapewniają stały poziom cukru we krwi. Dzięki nim nie pojawiają się duże wahania stężenia glukozy. Białko powinno stanowić około 20% dostarczanej energii. Należy też dostarczyć nie więcej niż 30% tłuszczów: połowę tej wielkości powinny stanowić tłuszcze roślinne, a drugą połowę – zwierzęce. Ważne, by w jadłospisie ciężarnej chorej na cukrzycę znalazła się duża ilość warzyw i owoców zawierających niewielkie ilości cukru.

Insulina – kiedy dieta nie pomaga

Jeśli dieta nie przyniesie pożądanego efektu, stosuje się insulinę. Kobiety w ciąży mogą wstrzykiwać jedynie insulinę ludzką i jej analogi. Początkowo powinny przyjmować 3-4 iniekcje krótko i średnio działającego leku. Zalecana dawka to 0,7 U na kilogram masy ciała dziennie. Aby dostosować konkretne wielkości wstrzyknięć, należy kontrolować stężenie glukozy, mierząc je glukometrem.

Poziom cukru powinien być oznaczany po każdym posiłku, przed pójściem spać oraz o 3:00 w nocy. Dawki insuliny trzeba dostosowywać na bieżąco do pomiarów. Niektórzy lekarze zalecają stosowanie pomp insulinowych, aby jak najlepiej kontrolować glikemię. Ciężarne używające tego urządzenia potrzebują co najmniej 3 infuzji w ciągu doby.

podobne tematycznie

1 komentarz

Yola 4 sierpnia 2017 - 10:07

Cukrzyca ciążowa to dość poważny temat, lepiej jest więc uważać, zdrowa i odpowiednio dostosowana dieta są ważne, tak samo jak obserwacja lekarska

odpowiedz

zostaw komentarz