Jakie są przyczyny i objawy niskiego cukru?

autor Hanna Ryjek
104 x czytano

O poziomie cukru we krwi najczęściej mówi się wtedy, kiedy jest on za wysoki. Wówczas najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą. A co kiedy stężenie cukru jest za niskie? Jakie są przyczyny i objawy niedocukrzenia organizmu?

Niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia

Hipoglikemia to niski poziom cukru we krwi. Przyjmuje się, że o niedocukrzeniu organizmu można mówić wtedy, kiedy stężenie glukozy spada poniżej 70 mg/dl. Początkowo objawy mogą być niezauważalne. Odczuwa się je, kiedy stężenie wynosi mniej niż 50 mg/dl. Brak reakcji i leczenia hipoglikemii może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nawet do śmierci. Jakie są więc objawy niskiego poziomu cukru we krwi?

Cukier w kostkach

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi

Niski poziom cukru objawy może dawać różne i najczęściej występują one nagle, chociaż nie jest to reguła. Najczęściej mówi się o zimnych potach, nadmiernym apetycie, osłabieniu, kołataniu serca, drżeniu ciała i zaburzeniach widzenia. Przy hipoglikemii może dojść również do odczuwania lęku i niepokoju, bólu brzucha, bólu głowy, senności, trudności w mówieniu. Pojawiają się także zaburzenia koordynacji i problemy z pamięcią oraz nietypowe, zmienne zachowania. Na ostatnim etapie dochodzi do utraty przytomności, czego konsekwencją może być śpiączka hipoglikemiczna.

Przyczyny niskiego cukru we krwi

Przyczyn hipoglikemii może być wiele. Świadomi jej muszą być przede wszystkim osoby, które mają cukrzycę i przyjmują insulinę lub leki hipoglikemiczne. Niedostosowanie dawki do aktualnego stężenia glukozy we krwi może doprowadzić właśnie do hipoglikemii. Są też inne przyczyny, na przykład błędu w odżywianiu w postaci pominiętego lub za małego posiłku. Za niski cukier odpowiada również nagły, intensywny wysiłek fizyczny. Bywa, że niedocukrzenie pojawia się po spożyciu alkoholu lub innych używek, np. narkotyków lub po nagłej redukcji masy ciała.

Rodzaje hipoglikemii

Na stan niedocukrzenia należy reagować zawsze, już gdy pojawiają się pierwsze jego objawy. Hipoglikemię można podzielić na lekką, mówi się o niej, gdy stężenie cukru wynosi 50 – 70 mg/dl. Wówczas samemu można opanować pierwsze objawy (uczucie głodu, osłabienie, drżenie rąk, ból głowy) wypijając słodką herbatę lub zjadając 2 – 3 kostki cukru.

Hipoglikemia umiarkowana pojawia się wtedy, gdy poziom cukru we krwi wynosi od 30 do 50 mg/dl. Osoba odczuwa wówczas takie objawy jak kołatanie serca, potliwość, ból brzucha, ale i zaburzenia zachowania. Pomocą jest również podanie słodkiego produktu. Należy unikać jednak batoników i czekolady, ponieważ tłuszcz spowalnia wchłanianie cukru. Lepiej więc mieć przy sobie kostki zwykłego cukru lub jakiś słodki napój.

Hipoglikemia ciężka to już stan, kiedy dochodzi o utraty kontaktu z chorym. Może dochodzić do utraty przytomności, drgawek, śpiączki hipoglikemicznej, co może skutkować nawet zagrożeniem zdrowia i życia. Wówczas lepiej nie podawać nic doustnie, ponieważ chory może się tym zakrztusić. Zamiast lego lepiej zrobić zastrzyk z glukagonem. Należy też monitorować stężenie cukru glukometrem oraz wezwać pogotowie ratunkowe.

podobne tematycznie

zostaw komentarz