Jak skutecznie zmniejszyć objawy alergii?

autor Ala Bart
94 x czytano

Alergia jest dolegliwością spowodowaną nadwrażliwością układu immunologicznego na substancje zwane alergenami. Pod wpływem kontaktu z alergenem pojawiają się takie symptom jak wyciek z nosa, zaczerwienienie oczu, swędzenie, kichanie czy łzawienie. Dzięki coraz większej wiedzy na temat uczuleń możemy dziś efektywnie zmniejszyć uciążliwe objawy alergii.

Przyczyny reakcji alergicznych i metody ich łagodzenia

Występowanie alergii jest w wysokim stopniu związane z predyspozycjami genetycznymi i może być wywołane wieloma różnymi czynnikami. Do najpowszechniejszych alergenów zaliczamy: pyłki roślin, pleśnie, sierść zwierząt i kurz domowy. Warto skonsultować się z alergologiem, by pozytywnie zidentyfikować czynnik uczulający. Dzięki temu będziemy w stanie wyeliminować, bądź ograniczyć kontakt z konkretnym alergenem. W przypadku uczulenia na pyłki roślin warto zapoznać się z aktualną prognozą pyleń. W ten sposób dowiemy się, kiedy dokładnie unikać długiego przebywania poza zamkniętymi pomieszczeniami.

mężczyzna trzymający chusteczkę

Jak łagodzić alergie?

W okresie pylenia zaleca się zmianę odzieży i kąpiel po powrocie do domu. Należy zaniechać wietrzenia pomieszczeń, a klimatyzację ustawić na obieg wewnętrzny. Jeśli cierpimy na alergię na kurz, musimy przestrzegać zasad, dotyczących jego skutecznej eliminacji. Podczas sprzątania warto założyć maseczkę przeciwkurzową i rękawiczki. W celu pozbycia się kurzu należy użyć wilgotnej ścierki i odkurzacza z filtrem HEPA. Osoby dotknięte alergią na sierść zwierząt nie muszą z nich rezygnować, jeśli uczulenie nie jest silne. Należy pamiętać o częstych kąpielach zwierząt domowych i myciu rąk po każdym kontakcie.

Nie powinno się ich wpuszczać do sypialni, by alergeny nie nagromadziły się w materacu, czy pościeli. W przypadku alergii na pleśnie powinniśmy zadbać o kontrolę wilgoci w domu. Ważne, by jej poziom nie przekroczył 50%. Warto też pamiętać o prawidłowym nasłonecznieniu mieszkania, które zahamuje rozwój pleśni. Przestrzeganie konkretnych zasad postępowania może złagodzić objawy alergii, jednak często nie wystarcza, by w pełni odczuć ulgę.

Preparaty minimalizujące dolegliwości alergiczne

Powszechny problem występowania alergii sprawił, że technologia produkcji leków mających na celu walkę z dolegliwością, jest wciąż udoskonalana. Przyjmowanie preparatów łagodzących objawy alergii, nie musi się dziś wiązać z uczuciem senności i oszołomienia.

Popularną substancją aktywną, stosowaną w walce z symptomami uczulenia, jest loratadyna. Jest ona związkiem chemicznym, należącym do grupy niesedatywnych leków przeciwhistaminowych II generacji. Substancja stosowana w odpowiednich dawkach, nie wykazuje działania zaburzającego pracę układu nerwowego. Dzięki temu nie osłabia naszych funkcji psychomotorycznych i nie powoduje senności. Przykładowym lekiem opierającym swoje działanie na loratadynie jest Claritine -> http://www.claritine.pl/pl/o-alergii/rodzaje-alergii/alergia-na-pylki-roslin/.

Preparat szybko osiąga maksymalnie wysokie stężenie we krwi i może być stosowany u dzieci już od 2 roku życia. Łagodzi objawy alergicznego zapalenia błon śluzowych nosa oraz pokrzywki idiopatycznej. Preparat dostępny jest w 3 wariantach. Lek Claritine Allergy występuje w postaci tabletek o zawartości 10 mg loratadyny. Dzieci od 2 roku życia ważące więcej niż 30 kg, powinny przyjmować 1 tabletkę na dobę. Takie samo dawkowanie dotyczy osób dorosłych. Preparat występuje też pod postacią syropu, zawierającego 1 mg loratadyny w 1 ml. Osoby od 6 roku życia, o masie ciała wyższej niż 30 kg, powinny zażywać 10 ml syropu na dobę.

Jeśli dokucza nam wyjątkowo uporczywy katar sienny, możemy zastosować Claritine Active. Lek dostępny jest w formie tabletek, zawierających kombinację 5 mg loratadyny i 120 mg siarczanu pseudoefedryny. Dzięki obecności dodatkowej substancji aktywnej, Claritine Active zmniejsza przekrwienie błon śluzowych nosa, przez co ułatwia oddychanie. Przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia, w dawce 1 tabletki 2 razy na dobę. Preparatów Claritine nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby u których występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik. Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza lub farmaceutę o przyjmowanych przez nas lekach i chorobach, na które cierpimy.

Alergie potrafią poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto zawalczyć o lepsze samopoczucie i udać się do lekarza w celu dokonania prawidłowej diagnozy. Profesjonalna porada i zastosowanie nowoczesnych, sprawdzonych leków, pomogą nam w efektywnym złagodzeniu dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

podobne tematycznie

zostaw komentarz