Jak obliczyć tydzień ciąży? – 4 skuteczne sposoby

autor Ela Osowska
137 x czytano

Istnieje wiele metod, które pomogą Ci sprawdzić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Być może w ogóle nie zdajesz sobie sprawy, że rodzi się w Tobie nowe życie. Jak skutecznie obliczyć, który to tydzień ciąży?

1. Obserwuj swoje ciało

Pierwsze tygodnie ciąży zalicza się do pierwszego trymestru. W tym czasie w Twoim ciele zajdą pewne zmiany, zmieni się także Twój sposób patrzenia na świat. Metoda obserwacji własnego ciała, choć jest najmniej miarodajna metodą, pozwala jednak niesamowicie dokładnie poznać reakcje swojego organizmu. Jeśli czujesz się senna i apatyczna, a także obserwujesz u siebie nudności i zdarzają Ci się wymioty – to główne symptomy, że jesteś w ciąży.

przeczytaj także:  Jaki śluz w dni płodne?

W pierwszych czterech tygodniach ciąży Twoje piersi będą bardzo bolesne, problem ten ustąpi dopiero w 2 trymestrze. W tym okresie możesz nie widzieć żadnego przyrostu masy ciała, a wręcz możesz nawet stracić na wadze.

Kobieta w ciąży otoczona różową satyną trzyma rękę na brzuchu

2. Wykonaj test Beta Hcg z krwi

Hormon Beta Hcg w ciąży pojawia się już w kilka dni po zapłodnieniu (już 6-8 dnia owulacji). Test Hcg z krwi raczej nigdy nie da mylnego wyniku. Poziom poniżej 5 mlU/ml świadczy o tym, że nie jesteś w ciąży, powyżej 25 mlU/ml oznacza już ciążę.

Badanie to często wykonuje się w celu potwierdzenia ciąży, jako pomoc w rozpoznaniu ciąży pozamacicznej, a także w celu rozpoznania i monitorowania ciąży zagrożonej. Jeśli poziom Hcg wzrasta, oznacza to że Twoja ciąża żywo rozwija się. Przykładowo w trzecim tygodniu ciąży Twoje Hcg może wynosić 5.8-71.2, w czwartym 9.5-750.

przeczytaj także:  Labioplastyka, gdy Twoje wargi sromowe już nie wyglądają jak sprzed ciąży

3. Zbadaj mocz

Jednym z podstawowych badań w ciąży jest badanie moczu. Jeśli jesteś w ciąży to badanie moczu powinnaś wykonać minimum 7 razy. Jest to bardzo miarodajne badanie, pozwala ono też na wykrycie schorzeń pojawiających się u kobiet, które spodziewają się dziecka. Wszystkie testy ciążowe wykonuje się również badając mocz. Wykrywa on hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa beta Hcg. Test wykonuj zawsze w terminie siedmiu dni od stosunku. Wcześniej stężenie tego hormonu może być po prostu zbyt niskie.

Probówki z różową cieczą

4. Policz dni od ostatniej miesiączki

Początek ciąży oblicza się zawsze od daty ostatniej miesiączki. Jeśli masz stałe i regularne cykle, nie powinnaś mieć problemów z obliczeniem tygodnia ciąży. Cały okres ciąży trwa 40 tygodni (280 dni), jeśli jednak Twoje cykle są nieregularne, obliczenie jej tygodnia może się wahać o tydzień lub dwa.

przeczytaj także:  Od czego zależy płeć dziecka?

Wiek ciążowy od wieku zapłodnieniowego różni się o dwa tygodnie, więc jeśli wciąż się zastanawiasz, kiedy mogło dojść do zapłodnienia, odejmij od wyniku z kalkulatora dwa tygodnie. Obecnie tydzień ciąży możesz obliczyć wirtualnie. Musisz tylko podać datę ostatniej miesiączki i długość swojego cyklu.

Dostępne również w internecie kalendarze mogą pomóc ci obliczyć tydzień ciąży i poprowadzić swego rodzaju dziennik. Będzie to dla Ciebie sporym ułatwieniem, a także pozwolić Ci kontrolować zmiany zachodzące w Twoim ciele. Kalendarze szczegółowo opisują, co dzieje się z Twoim organizmem w danym tygodniu ciąży, jakie możesz odczuwać dolegliwości i wskazują na co powinnaś zwrócić uwagę (jeśli coś jest niepokojącym objawem).

podobne tematycznie

1 komentarz

Oktawcia 16 września 2016 - 09:23

Ja stosowałam kalkulator. Co prawda wiadomo, że wyniki nie są w pełni miarodajne, ale to i tak lepsze nić obserwacja ciała. Najskuteczniejsze jest badanie moczu, ale w sumie chyba niewiele kobiet się na to decyduje. Jak to u Was było?

odpowiedz

zostaw komentarz