Jak długo trwa urlop macierzyński

autor Ada Szwarc
137 x czytano

Ile obecnie przysługuje urlopu macierzyńskiego, czego dotyczą zmiany po wejściu nowych przepisów? Te i inne pytania dręczą świeżo upieczonych oraz przyszłych rodziców. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy z 2013 roku, urlop macierzyński został wydłużony i dodatkowo wprowadzono urlop ojcowski co, jak na polskie realia, jest istną sensacją. Dowiedz się ile czasu będziecie mogli spędzić ze swoją pociechą.

urlop macierzynski

Jak obliczyć urlop macierzyński?

Rozpoczęcie urlopu liczone jest z dniem porodu bądź maksymalnie 6 tygodni przed przyjściem dziecka na świat. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni,  w przypadku gdy kobieta rodzi jedno dziecko. Pierwsze 14 tygodni urlopu musi wykorzystać matka, a pozostałą ojciec. Jeżeli w czasie jednego porodu, rodzi się więcej dzieci, wówczas urlop macierzyński liczony jest następująco:

  • Dwoje dzieci -31 tygodni
  • Troje dzieci – 33 tygodnie
  • Czworo dzieci – 35 tygodni
  • Pięcioro dzieci – 37 tygodni

Dodatkowy urlop na dziecko

Nowo upieczonej matce, przysługuje także dodatkowy urlop macierzyński trwający do 6 tygodni, który można podzielić na dwie części. W przypadku wystąpienia ciąży mnogiej, urlop ten wynosi 8 tygodni. Ponadto, do wykorzystani pozostaje także 26 tygodni z tytułu urlopu rodzicielskiego, niezależnie od ilości urodzonych dzieci. Rodzice mogą korzystać z tego urlopu, w tym samym czasie.

W sumie, w przypadku urodzenia jednego dziecka kobieta ma do wykorzystania 52 tygodni urlopu. W sytuacji kiedy kobieta rodzi więcej niż jedno dziecko, wówczas czas trwania urlopu wzrasta do 71 tygodni. W trakcie jego trwania, obojgu rodzicom przysługuje urlop wypoczynkowy przyznawany na normalnych zasadach.

Urlop ojcowski

Rodzice mają do wykorzystania również urlop ojcowski, trwający nie dłużej niż 2 tygodnie. Można go wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia oraz urlop wychowawczy mogący trwać nawet do 3 lat. Urlop ten przysługuje do czasu ukończenia 5 roku życia dziecka. Udzielany jest jednorazowo lub w trzech częściach, nie krótszych niż 8 tygodni. Z prawa do urlopu korzystać mogą jedynie ci rodzice, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę bądź z własnej kieszeni opłacają ubezpieczenie chorobowe.

urlop ojcowski

Praca na urlopie

W trakcie trwania urlopu, istnieje możliwość kontynuowania pracy ale po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Działania mające na celu dodatkowy zarobek, można podjąć dopiero w trakcie trwania urlopu dodatkowego u pracodawcy który tego urlopu udziela. Wymiar czasu dodatkowej pracy nie może przekraczać ½ etatu.

W tym celu, należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek, w terminie do 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia pracy. Pracodawca po otrzymaniu takiego wniosku, jest zobowiązany go pozytywnie rozpatrzyć i udzielić pracownikowi urlopu dodatkowego. Jeżeli z jakiś względów pracodawca nie może uwzględnić składanego wniosku, wówczas jest on zobowiązany przedłożyć pracownikowi stosowne wyjaśnienia na piśmie. W dokładnie ten sam sposób możemy postąpić przebywając na urlopie wychowawczym.

urlop macierzynski-prfil

W sytuacji kryzysowej jaką jest urodzenie martwego dziecka lub jego śmierć jeszcze przed ukończeniem 8 tygodni życia, kobiecie przysługuje prawo do wykorzystania urlopu w wymiarze 8 tygodni od dnia porodu. Jeżeli zgon dziecka nastąpił po 8 tygodniu, wtedy przysługuje 7 dni urlopu licząc od dnia w którym dziecko zmarło.

podobne tematycznie

1 komentarz

przyszlamatka 19 września 2016 - 12:30

A czy jest coś takiego, że po powrocie do pracy, pracuje się w trybie siedmiogodzinnym przez jakiś czas? Koleżanka mogła wychodzić o godzinę wcześneij, żeby nakarmić piersią dziecko. Zastanawiałam się czy to jest w przepisach czy to dobra wola pracodawcy.

odpowiedz

zostaw komentarz