Jak chronić dziecko w sieci?

autor Sandra Kożuchowska
67 x czytano

Internet jest obecnie w naszym życiu czymś niezbędnym. Poruszamy się po nim, korzystamy z jego zasobów i to samo robią nasze dzieci, które już od najmłodszych lat mają z nim styczność. Sieć może nieść ze sobą wiele korzyści i wspaniałych perełek, ale ma w sobie równie wiele zagrożeń, o których dzieci nie mają pojęcia. Trzeba je przed tym chronić, tylko jak to zrobić?

Osobista ochrona rodzicielska

Gdy dziecko jest jeszcze małe, ale już ma kontakt z elektroniką, wówczas to, co będzie robić i na jakich stronach się znajdować, w dużej mierze zależy od nas. Siedzimy przy nim, włączamy strony dla dzieci z grami i zabawami, albo jakąś bajkę i wiemy, że w ten sposób maluch nie będzie miał dostępu do treści niepożądanych. Ta opcja jednak działa przez krótki czas i tylko wtedy, gdy siedzimy z dzieckiem, lub z jego pobliżu. W przypadku starszych dzieci trzeba podjąć nieco inne kroki.

przeczytaj także:  Jak rozpoznać, że młoda matka potrzebuje pomoc psychologicznej, psychiatrycznej?

Naucz dziecko korzystania z internetu

Dzieci uczą się szybko, szybciej niż my, dlatego ważne jest to, by już od najmłodszych lat nauczyć dziecko w jaki sposób powinno korzystać się z sieci. Trzeba wyjaśnić maluchowi nie tylko podstawowe informacje związane z tym, jak korzystać, ale także wyjaśnić mu czym jest internet oraz jakie zagrożenia może ze sobą nieść. Bardzo słynne hasło „nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie” mówi nam wszystko, dlatego dobrze jest uczulić dziecko na tego typu sprawy. Trzeba przeszkolić dzieci z zakresu potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie może im grozić, by nie wierzyły we wszystko, co przeczytają i byli ostrożni w zapoznawaniu się z innymi ludźmi.

Dzieci leżące na podłodze z komputerami

Skorzystaj z programu kontroli rodzicielskiej

Gdy nie można osobiście nadzorować dziecka, warto jest zainstalować na komputerze takie oprogramowanie, dzięki czemu dziecko choćby chciało nie będzie mogło wejść na niektóre strony. Ta opcja pozwoli również na monitorowanie tego, na jakie strony wchodzi nasza pociecha i to w dowolnym momencie. Dzięki temu będzie się miało kontrolę nad tym, co robi dziecko, gdy siedzi przed komputerem, a nas nie ma. Wiele programów antywirusowych ma w swojej ofercie dodatkową opcję ochrony rodzicielskiej, jak chociażby ESET.

przeczytaj także:  Jak sprzedać suknię ślubną?

Ustaw komputer w neutralnym i widocznym miejscu

Do pewnego wieku taka kontrola jest konieczna. Dziecko będzie mogło korzystać z komputera, a jednocześnie my będziemy mieli wgląd w to, co robi, przy okazji zachowując względny dystans, by dziecko nie czuło się wciąż obserwowane. Przy starszych dzieciach jest to trudniejsze, szczególnie gdy wchodzą w wiek nastoletni, bo wtedy naprawdę ciężko jest kontrolować i to, co robią w sieci i to, ile spędzają w nim czasu.

Chłopiec z tabletem w dłoni

Zapoznaj się ze stronami, na które wchodzi dziecko

To bardzo ważne i dotyczy to zarówno forów internetowych, jak i serwisów typu Facebook czy Twitter. Dobrze jest poznać loginy i hasła dziecka, żeby mieć kontrolę nad tym, co robi ono w internecie. Sieć niesie wiele zagrożeń, w tym możliwość zastraszania, poczucie anonimowości oraz wiele innych. Nie tylko nasze dziecko może być zagrożone, ale i samo stanowić zagrożenie, szczególnie że wiele się teraz mówi o tym, jak dzieci potrafią być okrutne w internecie, czując się w ten sposób bezkarne.

przeczytaj także:  Mamuśki na forach. Czy jest się z czego śmiać?

Rozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci

Dlatego też bardzo ważne jest nie tylko kontrolowanie tego, co robi dziecko, ale także odpowiednie wychowanie. Zapoznanie go z siecią, czyhającymi zagrożeniami, a także obowiązującą w sieci netykietą. Kiedyś mówiło się, że w internecie każdy może być anonimowy, a przez to bezkarny, ale to nie jest prawda, serfując po sieci siłą rzeczy zostawiamy w nim całe mnóstwo informacji, które mogą do nas doprowadzić, tym samym albo będąc dla nas zagrożeniem, albo dając możliwość do wytropienia osób myślących, że mogą wszystko, bo są w internecie. Dobre wychowanie to podstawa w zachowaniu bezpieczeństwa.

podobne tematycznie

zostaw komentarz