Ile czasu żyją plemniki? Jak długo po stosunku może dojść do zapłodnienia?

autor Sandra Kożuchowska
275 x czytano

Żywotność plemników nie jest żadną tajemnicą, choć długość ich życia będzie uzależniona od kilku czynników. Będzie to zależało między innymi od tego czy warunki, w których się znajdą będą sprzyjające czy nie. Ile właściwie żyją plemniki? Po jakim czas od stosunku może dojść do zapłodnienia?

Plemniki – charakterystyka

Plemniki produkowane są w jądrach, a dokładniej w worku mosznowym. Pozwala to na utrzymanie niższej temperatury na zewnątrz, a tym samym są to warunki sprzyjające do ich wytwarzania. Właśnie tam dochodzi do ich produkcji, a ich okres dojrzewania trwa ok 3 tygodni. Dzięki witce wprawianej w ruch jest w stanie się przemieszczać, a taką ruchliwość wykazuje nawet przez wiele kolejnych dni. Jeżeli nie dojdzie do wytrysku, plemniki samoistnie zanikają, wcześniej tracąc na witalności.

O żywotności plemników świadczy przede wszystkim obecność hormonów oraz testosteronu. Im wyższy ich poziom, tym większa ruchliwość plemników i ich zdolność do zapłodnienia. One też odpowiadają za żywotność, jednak długość przetrwania będzie zależała także od środowiska, w którym się znajdą.

przeczytaj także:  Jak zaplanować płeć dziecka?

Ile żyją plemniki po stosunku?

Rozważając tę kwestię, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na środowisko, w którym znajdą się plemniki zaraz po stosunku. Inaczej to wygląda, gdy dojdzie do wytrysku poza pochwą, a inaczej w pochwie, przy czym w tym drugim przypadku istotne jest także w którym momencie cyklu miało miejsce zbliżenie. Na tej podstawie czas życie plemników można rozciągnąć od około 12 godzin do nawet 5 dni.

Plemniki i jajeczko

Plemniki – ile żyją na zewnątrz?

O skuteczności plemnika świadczy jego ruchliwość. Im jest większa, tym lepiej i tym większe szanse na zapłodnienie, ponieważ w momencie wytrysku, wydostaje się nawet 40 – 100 mln plemników, każdy z nich walczy o to, by jako pierwszym dotrzeć do komórki jajowej. Oczywiście, żeby plemnik był ruchliwy, muszą zostać zachowane odpowiednie warunki, najlepiej ciepłe i wilgotne o zakwaszeniu zasadowym. Gdy trafią na pościel, podłogę, ręcznik czy gdziekolwiek indziej, giną właściwie natychmiast, przeżywając maksymalnie do kilkunastu minut.

przeczytaj także:  Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu – jak rozpoznać, że jesteś w ciąży?

Gdy znajdą się w bardziej wilgotnym i ciepłym środowisku, na przykład wodzie o temperaturze 37 stopni czy na skórze, mogą przetrwać nawet kilkanaście godzin, co jednak nie oznacza szans na zapłodnienie.

Plemniki – ile żyją w pochwie?

Gdy dojdzie do wytrysku w pochwie, żywotność plemników będzie zależała od kilku kwestii – tego jaki przypada okres cyklu kobiety, a także ogólnego stanu zdrowia mężczyzny. Najlepsze warunki są w momencie, gdy pochwa jest w okresie owulacji, śluz szyjkowy jest rzadki i przejrzysty, a pH pochwy zasadowe. Pozwala to na lepsze przemieszczanie się plemników i w takich warunkach mogą przetrwać przez 48 – 72h, w ekstremalnie dobrych warunkach nawet do 5 dni. W momencie, gdy śluz jest niepłodny, gęsty i białawy, czas życia plemników znacząco się skraca i może trwać maksymalnie do 12 h.

Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Na wstępie warto powiedzieć od razu, że zapłodnienie nie następuje od razu po stosunku. Z racji często dość długiej żywotności plemników, które mogą przetrwać w pochwie kobiety nawet 5 dni, do samego zapłodnienia może dojść po właśnie takim czasie. Z tego też powodu, gdy kobieta zajdzie w ciąże ciężko jest dokładnie określić moment zapłodnienia, ponieważ data stosunku nie jest jednocześnie datą zapłodnienia.

przeczytaj także:  Test ciążowy – na czym polega i kiedy najlepiej go wykonać?

podobne tematycznie

zostaw komentarz