Czy tuż przed miesiączką można zajść w ciążę?

autor Hanna Ryjek
492 x czytano

Bardzo wiele kobiet zwraca uwagę na to, kiedy można bezpiecznie uprawiać seks. Jednym z najbardziej nurtujących pytań jest to, czy możliwe jest wystąpienie dni płodnych i zajście w ciąże zaraz przed okresem. Jakie są fakty?

Kiedy zwykle występują dni płodne?

Dni płodne to czas, w którym kobieta może zajść w ciążę. Obejmują one zwykle okres pięciu dni przed owulacją (czyli uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej) oraz czterech dni po owulacji. W innych dniach uprawianie seksu zwykle nie powoduje zapłodnienia, dlatego ciąża przed okresem jest po prostu niemożliwa. Zasadniczym problemem u wielu kobiet jest jednak oszacowanie, kiedy występują dni płodne. Obliczanie tego w sposób matematyczny i jednoczesna rezygnacja z jakiegokolwiek zabezpieczenia w trakcie seksu może zakończyć się nieplanowaną ciążą. Jedyną stałą fazą cyklu miesięcznego, w czasie której nie można zajść w ciążę, jest bowiem faza lutealna. W prawidłowym cyklu trwa ona 14 dni, ale w zależności od indywidualnych cech organizmu każdej kobiety może być ona krótsza lub dłuższa, szczególnie u młodych kobiet, jak i u tych dojrzałych, które zbliżają się do menopauzy [1].

Czy można zajść w ciążę przed okresem?

Zapłodnienie przed okresem możliwe jest jedynie w skrajnych przypadkach. Jeśli cykl miesięczny z różnych względów ulega przedłużeniu, trudne w oszacowaniu może być to, kiedy występują dni płodne. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że owulacja następuje w 14 dniu po wystąpieniu miesiączki. Taki tok rozumowania jest zasadny jedynie w przypadku, w którym czas pomiędzy owulacją a wystąpieniem kolejnego okresu rzeczywiście wynosi od 12 do 16 dni. Jednakże ze względu na rozmaite choroby lub stres owulacja może nastąpić nawet w 24 dniu. Zatem kobiety, które opierają się wyłącznie o kalendarzyk, mogą zajść w ciążę na kilka dni przed potencjalną miesiączką i nie będzie w tym nic nietypowego [2].

przeczytaj także:  Dlaczego nie zaszłam w ciążę w dni płodne?

Para w kuchni

Jak inaczej oszacować potencjalne dni płodne?

Metoda kalendarzykowa może się okazać nieskuteczna w przypadku chęci uniknięcia ciąży, szczególnie gdy kobieta nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych. W tej sytuacji warto skorzystać z innych sposobów. Najbardziej popularne z metod szacowania dni płodnych to metoda termiczna oraz objawowo-termiczna. Opierają się one na obserwacji organizmu w zakresie zmiany temperatury czy też występowania innych charakterystycznych objawów. Do korzystania z takich metod trzeba się w odpowiedni sposób przygotować. Kluczowe jest odbycie w tej kwestii rozmów z lekarzem oraz wykonanie kilku testów, gdyż każdy organizm zachowuje się inaczej [1]. Naturalne metody nie zdadzą egzaminu również wtedy, gdy kobieta z różnych przyczyn ma bardzo nieregularny cykl.

Przeczytaj więcej na tematy zdrowotne na adamed.expert.

przeczytaj także:  Pozytywny wynik testu ciążowego a brak ciąży – co oznacza?

[1] Skrzypulec-Plinta V., Naturalne metody regulacji poczęć, https://ciaza.mp.pl/lista/92883,naturalne-metody-regulacji-poczec, Data dostępu: 17.06.2018 r.
[2] Perkins S., How it is possibile to get pregnant 4 days before a period?, https://www.livestrong.com/article/79942-possible-pregnant-days-before-period/, Data dostępu: 17.06.2018 r.

podobne tematycznie

zostaw komentarz