Co to orgazm? Jak wygląda orgazm u kobiety, a jak u mężczyzny?

autor Hanna Ryjek
272 x czytano

Zagadnienia związane z seksem wciąż pozostają w Polsce w sferze tabu, o czym świadczy chociażby brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Nie dziwi więc fakt, że nawet wielu dorosłych ma dziś problem z wyjaśnieniem podstawowych pojęć. Jednym z nich jest orgazm. Czym więc on jest i jak wygląda u kobiety, a jak u mężczyzny?

Co to jest orgazm?

Orgazm to moment najsilniejszego podniecenia płciowego. Zazwyczaj kończy on stosunek płciowy lub masturbację. Chwili tej towarzyszy przeżywanie różnych reakcji, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Co ważne, inaczej orgazm przeżywany jest prze kobiety, a inaczej przez mężczyzn. Wiele zależy również od tego, z jakim rodzajem orgazmu mamy do czynienia. Charakterystyczne jest jednak przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, napięcie mięśni czy rozszerzenie źrenic.

Para pod kołdrą

Jak wygląda orgazm u mężczyzn?

Szczytowanie u mężczyzn trwa bardzo krótko, bo zaledwie kilka sekund. Odczuwane jest głównie pompowanie nasienia do cewki moczowej. Mężczyźni czują ciepło i pulsowanie wewnątrz penisa oraz w prostacie. Na końcu orgazm objawia się wytryskiem nasienia na zewnątrz, choć nie w każdym przypadku musi tak być. Mężczyźni mogą osiągnąć orgazm bez wytrysku.

Jak wygląda kobiecy orgazm?

W przypadku kobiet orgazm jest dużo bardziej skomplikowany. Pomijając fakt, że szczytowanie u kobiet jest kwestią indywidualną, przeważnie objawia się on jako uczucie ciepła rozchodzącego się od łechtaczki na całe ciało. Odczucia mogą być w tym przypadku zróżnicowane, jednak charakterystyczne są objawy anatomiczne, np. skurcze macicy i jej szyjki, a także wilgotna i nabrzmiała pochwa, wrażliwe piersi.

Warto zwrócić uwagę na to, że różne są rodzaje kobiecego orgazmu, głównie zależą one od pobudzanego fragmentu ciała. Najpopularniejszy jest orgazm łechtaczkowy polegający na stymulacji łechtaczki. Jest on najłatwiejszy do osiągnięcia, ponieważ ten niewielki narząd jest doskonale unerwiony. Trudniejszy do „uzyskania” jest orgazm pochwowy, który według niektórych badaczy połączony jest ze szczytowaniem łechtaczkowym.

Wymienić można jeszcze orgazm punktu G, orgazm cewki moczowej, orgazm sutkowy, orgazm wielokrotny, orgazm strefowy, orgazm jednoogniskowy, orgazm wieloogniskowy, orgazm częściowy i orgazm totalny.

Przyczyny braku orgazmu – jakie mogą być?

Przyczyny braku orgazmu mogą być bardzo różne, wiele zależy od płci, ale i zdrowia danej osoby. U kobiet za brak szczytowania odpowiedzialne mogą być przyczyny psychiczne. Wśród nich wymienia się poczucie nieatrakcyjności dla partnera, skrępowanie, wstyd, brak pożądania, przykre doświadczenia seksualne, urazy lub nawet niegotowość do współżycia. Bywa, że odpowiedzialny jest za to nawet stres i zmęczenie. Wśród innych przyczyn braku orgazmu mogą być różnego rodzaju schorzenia czy wady anatomiczne, np. choroby weneryczne, cukrzyca, problemy z tarczycą, zaburzenia hormonalne czy menopauza.

Brak orgazmu u mężczyzn jest rzadki. Jeśli taki problem występuje to przeważnie jest on spowodowany kłopotami neurologicznymi, uszkodzeniami kręgosłupa, obniżonym poziomem testosteronu, zaburzeniami lękowymi, nerwicami, depresją lub silnym stresem.

podobne tematycznie

zostaw komentarz