Co to jest owulacja?

autor Ala Bart
132 x czytano

Czym jest owulacja, jak przebiega i jakie są jej symptomy? Czy można określić czas jej występowania? To najczęściej zadawane pytania przez pary starające się o dziecko. Nie bez powodu, ponieważ moment pojawienia się owulacji, znacznie zwiększa szansę na zajście w ciążę. Sprawdź, kiedy ona następuje i jak przebiega.

Czym jest owulacja?

Owulacja to zamienne określenie terminu „jajeczkowanie”, czyli czas największej płodności kobiety w całym cyklu menstruacyjnym. Krótko mówiąc, jest to najlepszy moment na zapłodnienie. W trakcie owulacji dojrzała komórka jajowa, uwalnia się z pęcherzyka jajnikowego i wędruje w kierunku jajowodu. Jeśli w tym czasie, kobieta odbędzie stosunek płciowy, ma największe szanse na zajście w ciążę. Jeśli para stara się o dziecko, mogą obliczyć dokładny czas wystąpienia owulacji, co zwiększy ich szansę na zapłodnienie komórki.

Jak przebiega owulacja?

Faza owulacji to tzw. dni płodne. Uwolniona komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Jest to czas, w którym plemniki mogą w łatwy sposób dotrzeć do jajeczka, przebić zewnętrzną osłonkę komórki jajowej i dostać się do jej wnętrza.

przeczytaj także:  Metoda objawowo-termiczna – na czym polega? Naturalne planowanie rodziny

jajeczkowanie

Jakie są objawy owulacji?

Każdy kobiecy organizm jest inny, jednak do najczęstszych objawów zbliżającej się owulacji należą podwyższona temperatura ciała i obecność śluzu szyjkowego w pochwie. W okresie dni płodnych w pochwie gromadzi się tzw. śluz płodny o przezroczystej, śliskiej i rozciągliwej konsystencji. Bardzo często kobieta odczuwa w tym czasie mokrość w miejscu intymnym. Czasami występuje też ból owulacyjny, który pojawia się w lewej lub prawej stronie podbrzusza w okolicy jajnika. Rzadko dochodzi do plamienia owulacyjnego, czyli wystąpienia małych plamek krwi widocznych na bieliźnie.

Jak obliczyć wystąpienie owulacji?

Obliczenie czasu wystąpienia owulacji jest dokładnie tym samym, co obliczenie dni płodnych. Przypadają one na 14 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Należy mieć jednak na uwadze, że do owulacji dojdzie w takim czasie, jeśli kobieta ma regularny cykl menstruacyjny trwający 28 dni. W innym wypadku może ona wystąpić później lub wcześniej. Bardzo pomocne przy określaniu dnia owulacji może być sprawdzanie temperatury ciała oraz obserwacja śluzu. Należy też zwracać uwagę na wszelkie zmiany w organizmie, które nie miały wcześniej miejsca.

przeczytaj także:  Czy tuż przed miesiączką można zajść w ciążę?

Jeśli te sposoby nie poskutkują, wówczas można wykonać test owulacyjny, dostępny w aptece. Taki test warto wykonać, nie tylko w sytuacji kiedy kobieta ma nieregularne miesiączki i trudniej jej obliczyć czas wystąpienia owulacji, ale jeśli poddawana jest czynnikom mogącym znacząco wpłynąć na jej regularność. Mowa tu o stresie, niezdrowej diecie i trybie życia.

Oczywiście nie ulega wątpliwości, że kobieta starająca się o dziecko powinna znajdować się pod obserwacją lekarza, który przeprowadzi dokładne badania i pomoże stwierdzić, co może być przyczyną niepowodzeń. W naszej opinii bardzo ważne jest również przyjmowanie odpowiednich witamin, m.in. witaminy E oraz kwasu foliowego, które mogą pomóc przygotować organizm na ciążę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat owulacji? Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu.

podobne tematycznie

zostaw komentarz