Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy i leczenie

autor Ala Bart
88 x czytano

Czy wiesz czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Jakie są jej objawy i jak wygląda proces leczenia wspomnianej dolegliwości? Poznaj podstawowe informacje, które pomogą w ewentualnej diagnozie schorzenia.

Czym jest choroba Leśniowskiego – Crohna?

Choroba Leśniowskiego – Crohna, określana również mianem stanu zapalnego układu pokarmowego, to w rzeczywistości nic innego, jak tylko nieswoiste zapalenie jelit o charakterze przewlekłym. Nie należy go jednak mylić z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, o którym przeczytać możesz między innymi tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Crohna.

Kobieta z bólem brzucha

Ponieważ choroba Leśniowskiego – Crohna ma podłoże zapalne, toteż może ona dotyczyć niemalże każdego elementu układu pokarmowego; począwszy od jamy ustnej, a skończywszy na odbycie, jednak z reguły atakuje jelito grube. Również same objawy choroby Leśniowskiego – Crohna mogą różnić się od siebie w zależności od miejsca lokalizacji.

Niemniej jednak wśród najczęściej występujących wymienić należy między innymi bóle brzucha, które to z reguły odczuwane są po prawej strony na wysokości bioder. Zdarza się, że tego rodzaju dolegliwość pacjenci często mylą z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Poza bólami brzucha w przebiegu choroby pojawić mogą się wzdęcia oraz utrata masy ciała.

Wśród innych, cięższych objawów wymienić należy również znaczne osłabienie organizmu i stany gorączkowe, ropnie okołoodbytnicze, szczeliny odbytu, a także przetoki powstające pomiędzy jelitem a skóra, jelitem a pęcherzem moczowym czy też – w przypadku kobiet – jelitem a pochwą. Zdarzyć się może również, że u chorego diagnozowane są pozajelitowe objawy Leśniowskiego – Crohna, do których z kolei zaliczamy m.in. różnego rodzaju powikłania skórne, zapalenie tęczówki oka, zapalenie osierdzia, stawów, serca czy też naczyń.

Leczenie choroby Leśniowskiego – Crohna

Tak naprawdę konkretne przyczyny choroby Leśniowskiego – Crohna nie są znane. Dlatego też w przypadku ostrych stanów stosowane są antybiotyki, które – choć nie leczą samej dolegliwości – to jednak dają sobie radę z jej pojedynczymi objawami, podobnie jak preparaty o działaniu przeciwzapalnym, immunosupresanty czy też tzw. leki biologiczne. Poza tym, polecane jest stosowanie odpowiednio dopasowanej diety oraz przyjmowanie suplementów takich jak np. Lactolar (www.lactoral.pl) czyli dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego.

podobne tematycznie

zostaw komentarz